12 Apostołów – Altmühltal

mar 8, 2023 | Niemcy, PODRÓŻE | 0 komentarzy

12 Apostołów, bo tak nazwano tą formację skalną, należy do najpiękniejszych geotopów w Bawarii. Znajdziecie ją w dolinie Altmühltal, między gminą Solnhofen znaną z historycznych wykopalisk i kamieniołomów a Eslingen.

Formacje skalne składają się z dolomitowego wapna gąbczastego i tworzą serię wież skalnych na spadzistych zboczach nad brzegiem wijącej się Altmühl. Kolor skał przechodzi od kości słoniowej, przez jasnoszary, żółty aż po zielony.

12 Apostołów otaczają charakterystyczne dla tego miejsca „suche łąki” oraz lasy sosnowe i jałowcowe. W tym rezerwacie przyrody zidentyfikowano aż 187 rzadkich gatunków roślin. 

Nasza wędrówkę rozpoczęliśmy z parkingu, przy którym zaczyna się prosty okrężny szlak. Pierwszy etap to wąska ścieżka zboczem częściowo zalesiona z pięknymi punktami widokowymi, która prowadzi prosto na szczyt formacji skalnej 12 Apostołów. Jest tam kilka ławeczek na których można odpocząć podziwiając widoki. Stamtąd niezalesionym terenem schodzi się do malej wioski Eslingen, która kusi karczma o wymownej nazwie „13 Apostoł”. My nie skorzystaliśmy z ich gościny, ale podobno podają tu pyszne domowe ciasto.

Za karczmą trzeba przejść przez ulicę prosto na mostek a potem skręcić w prawo i tam zaczyna się drugi etap naszej wędrówki. Jest on prostszy, ale dłuższy. Szlak, z którego rozpościera się piękny widok na „12 Apostołów”, wiedzie droga asfaltowa między łąkami. Kończy się on przy dworcu kolejowym w Solnhofen. Nieopodal znajduje się Bürgermeister – Müller – Muzeum, które w swoich zbiorach ma skamieniałości z zakresu geologii i paleontologii.


Od dworca ruszyliśmy w kierunku mostu na rzece a po drugiej stronie ulicy wstąpiliśmy do dobrej cukierni “Klosterbrot Museums Cafe”. Jeśli kiedyś tam będziecie to polecam wam tą cukiernię, dają tam ciasto pokaźnych rozmiarów w dobrej cenie. Stamtąd już kilka metrów dzieliło nas od naszego parkingu. 

To świetne miejsce na wyprawę z dziećmi, ale trzeba pamiętać, ze pierwszy etap nie nadaje się na spacer z wózkiem. Opisany szlak jest chyba najprostszą trasa, ale jest tu tez kilka innych okrężnych szlaków, dłuższych i bardziej wymagających. 

*************************************************************

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *