Landshut – ach co to był za ślub

maj 10, 2024 | ODKRYWAJ BAWARIĘ, TRADYCJE I CIEKAWOSTKI | 0 komentarzy

Tym wpisem zabieramy Was na piękne wesele do bawarskiego miasteczka Landshut, gdzie polska księżniczka Jadwiga Jagiellonka, córka Kazimierza IV brała ślub z bawarskim księciem Jerzym Bogatym. W 2023 roku po przerwie spowodowanej covid wróciło fascynujące wydarzenie jakim jest inscenizacja tego ślubu.

Ach co to był za ślub!

Na wesele przybyło ponad 9 tysięcy gości. Świętowano przez 6 dni i zjedzono 323 woły, 490 cieląt, 969 świń, 3295 owiec i jagniąt, 51500 kur i gęsi. Było to najbogatsze wesele, które miało miejsce w późnym średniowieczu. Wśród zaproszonych gości było setki arystokratów z całej Europy m.in. cesarz Fryderyk III, jego syn Maksymilian, elektor brandenburski Albrecht III Achilles, Zygmunt Habsburg, elektor Palatynatu Filip Wittelsbach. Do dnia dzisiejszego zachował się dokument zawierający szczegółowy wykaz kosztów, posiłków i listę gości. Dokument ten przez długie lata był wzorem przy organizacji innych królewskich wesel. Obecnie znajduje się on w Bibliotece Państwowej w Monachium.

Landshut wspomina to huczne wydarzenie z 1475 roku po dziś dzień. Z wielkim rozmachem organizowany jest tu trzytygodniowy Festiwal historyczny o nazwie Landshuter Hohzeit, czyli Landshuckie Wesele. Niezwykle bogaty i wystawny ślub Jadwigi Jagiellonki i Jerzego Bogatego odtwarzany jest w Landshut co cztery lata w miesiącach letnich. Wówczas całe miasto bierze udział w zabawach weselnych, potyczkach rycerskich, biesiadach i widowiskach. Kulminacyjnym momentem festiwalu jest przejazd Księżniczki Jadwigi wraz z całym orszakiem weselnym przez Stare Miasto, w którym bierze udział ponad dwa tysiące landshutczykow przebranych w średniowieczne stroje. Na czas festiwalu Landshut zamienia się w „średniowieczne” miasto. Obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, wygląd uliczek i domów jest modernizowany, aby lepiej pasował do epoki. Miejscowi mężczyźni na kilka miesięcy przed weselem zapuszczają nawet włosy, aby ich długość lepiej odpowiadała realiom średniowiecza. Wszyscy mieszkańcy miasta przez trzy tygodnie trwania imprezy chodzą po ulicach w kostiumach z epoki.

Też tam byliśmy

W 2023 roku mogliśmy podziwiać ta niesamowita inscenizacje i poczuć ducha tamtej epoki w odmienionym na ten czas Landshut. Udało nam się pomachać i z entuzjazmem pozdrowić “polską Księżniczkę Jadwigę” jadąca na swój ślub w złotej karocy. Podziwialiśmy również przystojnego Księcia Bawarskiego Kazimierza na pięknym rumaku. Aktorzy do tych ról wybierani są co 4 lata na nowo. Cały przemarsz orszaku weselnego trwał dość długo i zdawał się nie mieć końca. W orszaku brały udział różne stany: duchowieństwo i arystokracja, chłopi i rycerze, piękne księżniczki w powozach, skaczący błaźni rozweselający gości i wiele innych.

Zehrplatz – zabawa trwa

Po zakończonym widowisku udaliśmy się na za bramy Starego Miasta na Zehrplatz. Wstęp tam był płatny. Na miejscu można było podziwiać turnieje rycerskie i lekcje fechtunku, występy kuglarzy. Rozstawione były też małe średniowieczne wioski, w których ludzie zapomnieli, że żyją w XXI wieku i ubrani w stroje ze średniowiecza przygotowywali sobie posiłek jak za dawnych czasów. Można też było dobrze zjeść i napić się weselnego piwa. Była nawet polska kiełbaska z rusztu 😉

I My też tam byli 😉 miód i piwo pili i dobrze się bawili.

Was też serdecznie zapraszamy na kolejne takie wydarzenie. Bo warto choć raz odwiedzić Landshut i wziąć udział w tej niezwykłej inscenizacji.

Zapraszamy Was także na nasz Instagram, gdzie jest zapisana obszerna relacja z materiałami video z landshuckiego ślubu.

A jeśli chcecie dowiedzieć się co ciekawego zobaczyć w Landshut, zapraszamy TU

********************************************************

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *