Wyjazd do Włoch nad jezioro Tenno to była spontaniczna decyzja. Mieliśmy jechać tylko na trzy dni, ale nasze auto zrobiło nam psikusa i w dzień przyjazdu, dwa kilometry przed hotelem sprzęgło zostało w podłodze. Taki żarcik od losu. Italia tak nas pokochała, że zatrzymała nas u siebie na tydzień.
Dzięki tej przygodzie poznaliśmy cudowną dziewczynę Renatkę, która mieszka na stałe w Garda ze swoim mężem Włochem i uroczym synkiem. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za pomoc. Jak dobrze wiedzieć, że są na świecie tak dobrzy ludzie, którzy potrafią bezinteresownie poświęcić swój czas i pomagać innym. Dziękujemy Ci Renatko.
Lago di Tenno
Jezioro Tenno położone jest w Trydencie we Włoszech u podnóża Monte Misone, w niedalekiej odległości od słynnego Jeziora Garda. Droga do Tenno wiedzie przez malownicze serpentyny wijące się po zboczach górskich. Jezioro nazywane jest też często przez Włochów Lago Azzuro (lazurowe jezioro) a to za sprawą turkusowej tafli wody. Dno jeziora wyłożone jest białymi kamieniami wapiennymi i to one wraz z promieniami słońca tworzą ten intensywny kolor.
Powierzchnia jeziora wynosi 2,5km2. Powstało ono około 1100 roku po dużym osuwisku, które zablokowało brzeg rzeki Ri Sec. Wzrok przyciąga mała wysepka porośnięta drzewami. Kiedy poziom wody w jeziorze spada zamienia się ona w romantyczny półwysep.
Co można robić nad jeziorem?
Przede wszystkim pływać i plażować. Znajdziecie tu kamienne plaże, nawet specjalną wyznaczoną dla piesków. Jest też miejsce z drewnianymi ławami piknikowymi i piękna trasa spacerowa wokół jeziora, niestety z zakazem dla rowerzystów.
Miasteczko Tenno
Tenno bardzo nas urzekło. Tu u podnóża średniowiecznego zamku życie płynie jakby wolniej. Sąsiedzi mają czas by pomóc przy zbiorach winogron, włoska babcia ma chęć by porozmawiać z nami o życiu, o niechlubnym życiorysie obecnego właściciela zamku i pochwalić się nowym sweterkiem, który właśnie zrobiła na drutach. Nikt się nie spieszy, chyba, że turyści zaliczający kolejną atrakcję, ale ich tutaj jest jak na lekarstwo.
Co zobaczyć w miasteczku ?
Castello di Tenno z XIII wieku. Niestety zamek jest teraz w prywatnych rękach i jest zamknięty dla zwiedzających, więc podziwiać go można tylko z zewnątrz.
Tenno podzielone jest na trzy dzielnice. Jedną z nich jest Frapporta, która znajduje się pod zamkiem. To dzielnica między bramą zamkową a bramą miejską. Za tą bramą odnajdziecie inny świat. Stare miasto z kamiennymi domami przyklejonymi do siebie dzielą wąskie uliczki.
Na rozdrożu stoi tablica informacyjna jak dotrzeć do ciekawszych zakamarków tej dzielnicy. Znajdziecie tu drogę na Taras Widokowy na jezioro Garda.
Dom Biskupa
Biskup Adriano di Castello był sekretarzem kardynała Rodrigo Borgii. Pełnił kilka ważnych funkcji w Kościele Katolickim. Przez wiele lat wyprowadzał się z Rzymu, uciekając przed działaniami wojennymi, chroniąc swoje życie. Od 1511 roku mieszkał w rezydencji przy zamku w Tenno. Po powrocie do Rzymu brał udział w spisku, którego celem było zabicie Papieża Leona X. Został zamordowany prawdopodobnie przez swojego sługę.
Romański Kościół San Lorenzo,
którego początki sięgają VIII wieku. Umieszczony on jest na skraju wioski w malowniczej scenerii górskiej. To jeden z najciekawszych budynków sztuki trydenckiej. Znajdują się w nim unikatowe freski z drugiej połowy XII i początku XVI wieku. Uwagę przykuwa Męczeństwo św. Wawrzyńca oraz Ostatnia Wieczerza autorstwa artysty z Werony z 1384 roku.
Jak będziecie w Tenno we wrześniu zajrzyjcie tam, a może traficie tak jak my na zbiory winogron.
Po drugiej stronie głównej ulicy znajdują się kolejne dwie dzielnice Gardule i Veduto z kościołem parafialnym Santa Maria Immaculata. Tam też znajdziecie wąskie brukowane uliczki, a idąc szlakiem za znakami dojść można do Canale i do jeziora Tenno. Polecamy Wam wybrać się na spacer tą drogą, ponieważ widoki są warte wysiłku.
Gdzie zjeść?
Jedynym słusznym wyborem jest restauracja przy hotelu Antica Croce, którym od 1909 roku zarządza rodzina Stanga.
Znajdziecie ją naprzeciw Zamku, ale na próżno nastawiać się na włoską pizzę czy lasagne. W swojej karcie mają domowe dania tradycyjne z tego regionu. Najbardziej znanym w tych stronach jest Carne Salada (słone mięso) zwykle wytwarzane z wołowiny. Przyprawione grubą solą, liściem laurowym, czarnym pieprzem, jagodami jałowca, rozmarynem i czosnkiem, umieszczane jest w specjalnych pojemnikach na 20 do 25 dni. Potem może być spożywane na surowo w formie carpaccio z oliwą lub parmezanem, gotowane, smażone bądź grillowane. Tradycyjnie podawane jest z fasolą. Spróbować możecie też zielonych gnocchi z tradycyjnej receptury robionych z chleba i szpinaku, gnocchi ziemniaczane z serem pleśniowym i orzechami, domowe papardelle z czerwonym winem podawane z mięsem z jelenia z rozmarynem, spaghetti z solonymi sardynkami z jeziora Garda i rodzynkami… i wiele wiele innych dań, zup i deserów nie wspomnę o dobrym winie.
❗️Pamiętajcie ze restauracja w poniedziałki jest zamknięta.
Obecnie restauracją, hotelem i należącą do niego Villą Stanga opiekuje się przemiłe małżeństwo z dorosłym synem. Wydali oni też świetny przewodnik po Tenno i okolicy. Z czystym sercem polecamy Wam noclegi w tym hotelu i przepyszne jedzenie w ich restauracji. My mieliśmy przyjemność gościć w Villi Stanga z cudownymi widokami z balkonu.
Jezioro Tenno i dzielnica Frapporta w miasteczku Tenno z pyszną kolacją w restauracji przy zamku to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę, jeśli jesteście na wakacjach w północnej części jeziora Garda, ale zachęcam Was, by spędzić w Tenno choć jedną noc i poczuć klimat tego miejsca.
************************************
ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️
0 komentarzy