Bawarskie stroje ludowe

wrz 18, 2022 | ODKRYWAJ BAWARIĘ, TRADYCJE I CIEKAWOSTKI | 0 komentarzy

Oktoberfest czyli największe święto piwa w Niemczech właśnie rozpoczął się z wielkim przytupem a tradycyjne bawarskie stroje to nieodzowny element tego święta i każdego bawarskiego festynu.

Bawarczycy bardzo pielęgnują swoje tradycje i z wielką dumą noszą ludowe stroje a tradycje tą przekazują z pokolenia na pokolenie. Nie tylko zakładają je na Oktoberfest czy inne festyny. Wielu z nich ubiera się tak na niedzielną mszę świętą do kościoła czy rodzinne uroczystości. W wielu bawarskich restauracjach można spotkać kelnerki w tradycyjnym Dirndl.

Dirndl – kobiecy strój ludowy

Tradycyjny dirndl dawniej był noszony przez kobiety jako ubranie robocze. Nazwa ta pochodzi od słowa diernen, którym określano kobiety pracujące na bawarskich gospodarstwach w XIX wieku. Dawnej stroje te nie były tak bogato zdobione i kolorowe. Szyte były z bawełny lub na zimę z ciężkich i grubych materiałów a przeważającą kolorystyką wtedy był ciemnozielony lub granatowy. Bawarki posiadały w swojej szafie też nieco elegantrzą wersję dirndl na uroczystości i specjalne okazje. Różniły się one od codziennego stroju materiałem i kolorem. Zmiana nastąpiła w latach trzydziestych XX wieku a popularna wówczas operetka „The White Horse Inn” rozpowszechniła fascynacje tym strojem nawet w Stanach Zjednoczonych.

Standardowy dirndl składa się z trzech części:

  • krótkiej białej bluzeczki mocno odsłaniającej dekolt z bufiastymi rękawami,
  • sukienki bez rękawów
  • i fartuszka wiązanego na kokardkę.

Ale jak to z modą bywa tak i tu wkradają się co rusz nowe trendy. Bluzeczki zmieniają kształty, kolory i materiały. Teraz dość powszechne są te z koronkowymi rękawami a suknie i fartuszki to już kolorowy zawrót głowy. Każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Są też pięknie zdobione żakiety czy sweterki. Jeśli mowa o obuwiu to tu jest dowolność. Można założyć pełne buty na obcasie czy koturnie. Widuje się też baletki i sandały lub kozaczki po kostkę.

Jak zawiązać fartuszek?

czy to ma jakiekolwiek znaczenie w którym miejscu wiążemy kokardkę? Tak ma i to wielkie. Umiejscowienie kokardki od fartuszka sukienki Dirndl określa stan cywilny kobiety. Szczególnie przyda się ta informacja panom.

Kokardka z lewej – singielka

Kokardka z lewej strony przeznaczona jest dla panien i singielek, które szukają drugiej połowy.

Kokardka z prawej – mężatka

Kokardka związana z prawej strony informuje o tym, że kobieta jest już zamężna lub zaręczona.

Kokardka z przodu na środku – niewinna panienka.

Dawniej kokardka wiązana z przodu zarezerwowana była tylko dla małych dziewczynek i dziewic. Dziś interpretuje się to jako sygnał, że panna jest niezdecydowana lub nie chce ujawniać swojego statusu.

Kokardka z tyłu – kelnerka albo wdowa

kokardkę z tyłu zazwyczaj wiążą kelnerki, ponieważ zapewnia im tą większą swobodę podczas poruszania się między stołami. Często też owdowiałe bawarki wiążą w ten sposób fartuszek.

Od niedawna pojawił się też nowy trend – fartuszek zapinany na klamerkę z przodu.


Tracht – męski strój ludowy

Bawarczycy zakładają krótkie skórzane spodnie na szelkach (Lederhose), loferls (ogrzewacze na łydki) lub skarpety po kolana wykonane z naturalnej wełny, koszulę ze zdobnymi guzikami, kapelusz z pędzelkiem z brody kozicy i skórzane buty charakterystycznie wiązane przy boku.

Lederhose

Lederhose były strojem roboczym. To spodenki wykonane ze skóry, które miały w lato chłodzić a zimą grzać. Miały one być mocne i wystarczyć na wiele lat. A w wielu rodzinach przekazywano je z pokolenia na pokolenie. Z dziada i pradziada dziedziczyło się również ozdobne charivari, tworzone z cynkowych monet i różnych elementów myśliwskich. Takie dekoracje przypominało się do spodni. Były rodzinną pamiątką, którą chłopcy dostawali na 21 urodziny jako spadek po ojcu lub prezent od żony.

Obecnie Lederhose występują w kilku kolorach i mają różne długości i są bogato zdobione haftami. Mogą mieć szelki ale nie każdy je zakłada.

Koszule i dodatki

Koszule, te bardziej uroczyste to białe z zdobnymi guzikami. Meżczyźni zakładają również koszule w czerwoną, niebieską lub zieloną kratę. Na chłodne dni na koszulę można założyć kamizelkę lub marynarkę.
Filcowe kapelusze, też mają różne kształty i kolory. Mężczyźni dopinają do nich charakterystyczny pędzelek oraz różne przypinki.


Gdzie na zakupy?

W każdym większym czy mniejszym miasteczku znajdziecie specjalne sklepy ze strojami. Ubierzecie się w nich od stóp do głów. Włącznie z butami, skarpetami, biżuterią czy torebkami. Bliżej Oktoberfest stroje można znaleźć na wieszakach w sieciówkach C&A, H&M a nawet NewYorker. Nie jest to mały wydatek, bo na ten moment Dirndl kosztuje około 200 € a taki z limitowanej edycji nawet 450€. Wiele kobiet kupuje więc z drugiej ręki. Używane stroje są praktycznie jak nowe, bo która kobieta chce nosić taką samą sukienkę kilka razy ???? Wśród miejscowych utarło się mówić, że każda bawarka powinna chociaż raz w życiu dać sobie uszyć Dirndl na miarę.


Oktoberfest to największy festiwal folklorystyczny na świecie. Zwany jest świętem piwa. Tradycyjne kufle piwne kiedyś wykonane z ceramiki obecnie są szklane. Kelnerki na Oktoberfest znane są z tego, że potrafią przenieść do 10 sztuk litrowych kufli naraz. Dotychczasową rekordzistką jest pani Anita Schwarz z Górnej Bawarii – potrafi ona przenieść 19 litrowych kufli na odcinku 40 m nie rozlewając przy tym ani kropli.

Byliście już kiedyś na Oktoberfest? A może dopiero planujecie?

*********************************************************************

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *