MOSTAR … perełka Bośni i Hercegowiny

sty 6, 2023 | BOŚNIA I HERCEGOWINA, ODKRYWAJ INNE KRAJE | 0 komentarzy

Będąc na Chorwacji postanowiliśmy odwiedzić też Bośnię i Hercegowinę. Miała to być jednodniowa wycieczka, więc wybór padł na miasto Mostar, które przyciąga turystów słynnym Starym Mostem. 

Droga z chorwackiego Primosten zajęła nam około 2,5 godziny a sam dojazd do Mostaru to już nie lada atrakcja, ponieważ trasa wiedzie przez górskie serpentyny a widoki zapierają dech w piersi. 

Mostar jest stolicą kantonu hercegowińsko-naretwiańskiego. Od stolicy Sarajewo, dzieli je ponad 130 km a od granicy chorwackiej około 40 km. Pod względem populacji jest to piąte największe miasto w Bośni. Mostar to niezła mieszanka etniczna. Największą grupa zamieszkująca miasto są Chorwaci, następnie Bośniacy, Serbowie i Jugosłowianie. Nazwa Mostar wzięła się od słowa mostari – strażnika mostu, gdyż największą atrakcją tego miasta jest Stary Most rozpięty nad rzeką Neretwą.

Co zobaczyć w Mostarze

* Stary Most

Jak wcześniej wspominałam Stary Most jest największą atrakcją tego miasta i przyciąga coraz to więcej turystów. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stał się wizytówką całego kraju. Most powstał w 1565 roku w miejscu drewnianego mostu. Miał on symbolizować katolickich Chorwatów, muzułmańskich Bośniaków i ortodoksyjnych Serbów. Niestety został wysadzony przez chorwatów podczas wojny domowej w 1993 roku. Konstrukcję mostu odbudowano w 2004 roku wyławiając z rzeki kamienne części. Aktualnie odbudowany most jest uważany za symbol pokoju między chrześcijanami i muzułmanami.

Tuż przy moście znajdują się dwie wieże strażnicze, które niegdyś stanowiły skład amunicji. Wierze Tara i Halebija można zwiedzić. W jednej z nich mieści się muzeum Starego Mostu.

* Skoki do wody

Oprócz samego mostu atrakcją, która przyciąga ludzi są skoki z mostu do wody. Dochodząc do mostu naszą uwagę przykuły nawoływania okrzyki i oklaski. To śmiałkowie, którzy zbierali pieniądze od turystów, by potem wskoczyć do zimnej rwącej rzeki Neretwy. To taka dodatkowa atrakcja tego miejsca.

* Krzywy Most

Jest on zwany bliźniaczym mostem i jest sporo mniejszy od Starego Mostu. Wyczytałam gdzieś, że jest to najstarsza konstrukcja w mieście a miejscowi twierdzą, że Krzywy Most był budowlą próbną przed postawieniem Starego Mostu. Znajduje się on na rzece Radobolija, która jest prawem dopływem Neretwy.

* Meczet Kostki Mehmed Paszy

Wybudowany w 1617 roku jest pięknie widoczny ze Starego Mostu. Można go zwiedzać i wejść na minaret, na którym jest punkt widokowy. My odpuściliśmy sobie tą atrakcję. Nie jest to jedyny meczet w tym mieście. Największym jest Karadoz-Bega

* Kujundžiluk

To dzielnica położona na prawym brzegu rzeki Neretwy a raczej powiedziałabym wąska brukowana uliczka z zabytkowymi kamienicami prowadząca do Starego Mostu. To serce Mostaru. Tu nieustannie trwa bazar, ale nie taki z chińszczyzną. Można znaleźć tu stragany z lokalnymi pamiątkami i ręcznymi wyrobami. Znajdziecie tu wiele dobrych restauracji i kawiarni z pyszną bośniacką kawą.

Gdzie zjeść i czego koniecznie musisz spróbować

Z czystym sercem polecamy Wam Restoran Labirynt z jednym z piękniejszych widoków na Stary Most. Poza pięknym widokami z tarasu oferuje przepyszne tradycyjne bośniackie dania w przystępnych cenach. My osobiście polecamy danie z karty Labirit Mix. To talerz na którym dostaniecie kwintesencje tradycyjnej bośniackiej kuchni. Nasze dziewczynki zamówiły sobie frytki z szaszłykami drobiowymi z grilla. Do tego dostały jeszcze świeżo upieczoną pitę. Porcje nie do przejedzenia. Na szczególne uznanie w tym miejscu zasługuje Baklava, królowa deserów i pyszna tradycyjna bośniacka kawa. A dla spragnionych spacerowiczów serwują tu miedzy innymi pyszną lemoniadę.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że w Bośni i Hercegowinie obowiązującą walutą jest Marka Zamienna. Była ona kiedyś wymieniana jeden do jeden z marką niemiecką. Po wejściu na rynek walutowy Euro, ustalono sztywny kurs 1 € to 1,95583 KM. 

Najbezpieczniej na podróż do Bośni i Hercegowiny zabrać Euro. W Mostarze nie było problemu z płaceniem w tej walucie. Dobrym rozwiązaniem jest tez zabranie karty, która umożliwia płatność w wielu walutach. My korzystamy z Karty ZEN < kliknij

Aby wjechać do Bośni trzeba mieć ważny paszport. Nie wystarczy dowód osobisty, ponieważ Bośnia nie jest jeszcze na ten moment w Unii Europejskiej

Nie włączaj internetu w telefonie, bo Bośnia nie należy do EU i możesz przywieść oprócz wspomnień spory rachunek za internet ????

Ślady po kulach

Poza pięknymi widokami na Stary Most i pyszną bośniacką kawą miasto oddycha jeszcze bardzo namacalnie wojną z lat 90. Aż trudno uwierzyć, że 30 lat temu właśnie w tym miejscu odbywała się wojna domowa, której skutki i zniszczenia możemy zobaczyć do dziś. Spacerując ulicami miasta widzieliśmy wiele budynków ze śladami po ostrzałach. Aż dreszcz przechodził po plecach.


***********************

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ


0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *