Bawarskie jeziora – Bodensee

cze 21, 2020 | Niemcy, PODRÓŻE | 0 komentarzy

Jezioro Bodensee ma:

Powierzchnię 538,5 km2
Długość 63 km
Szerokość 14 km

Leży u podnóża Alp, na pograniczu trzech państw: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Nazwa jeziora Bodensee pochodzi z języka niemieckiego a pozostałe kraje nazywają je Jeziorem Konstanckim.

Lindau

My podziwialiśmy jezioro od strony niemieckiej, z wyspy Lindau, która jest najstarszą częścią miasta o tej samej nazwie. Wyspa połączona jest mostem dla pieszych i aut oraz mostem dla pociągów.

Symbolem Lindau jest port z połowy XIX wieku. Wypływa się do niego przez „bramę”, którą tworzą bawarski lew oraz latarnia morska.

Na portowej promenadzie stoi dwudziestometrowa wieża Mangturm. Dawniej służyła jako punkt widokowo – obserwacyjny aby bronić portu. Gdy w 1856 roku wzniesiono latarnie morską Lindau, Mangturm stracił swoje przeznaczenie jako stacja widokowa i sygnalizacyjna. Wieża ma 89 schodów a ściany wewnątrz ozdobione są zabawnymi anegdotami i faktami na temat Lindau i Jeziora Bodeńskiego. W wieży odbywają się tzw. baśniowe godziny. Pani siada na starej drewnianej podłodze i przenosi wszystkich w baśniowy świat. Cena wstępu to 8€.

Przy porcie od strony latarni morskiej stoi historyczna hala Eil Gut Hale, która dawniej pełniła funkcję hali towarów eksportowych. Handlowcy ładowali tu swoje towary bezpośrednio z szyn na swoje barki. Obecnie znajduje się tu słynna restauracja, w której goście mogą wejść na taras widokowy na dachu.

Wyspa jest niewielka. Warto zagubić się tu w alejkach, wąskich uliczkach. Odnaleźć stary ratusz, muzeum miasta, dwa kościoły na jednym placu. Alternatywą dla rodzin z małymi dziećmi jest ciuchcia miejska, którą można wybrać się na wycieczkę po wyspie a przy okazji posłuchać opowieści przewodnika o zabytkach. Można też wybrać się na spacer linią brzegową jeziora i podziwiać krajobrazy albo wypłynąć w rejs po jeziorze przez trzy państwa lub dopłynąć bezpośrednio do portu w Austrii czy Szwajcarii.

Ciekawostka

W Lindau od 1951 roku odbywają się coroczne zjazdy laureatów nagrody Nobla.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Bawarskie jeziora – trip - Multimama Travel - […] Bodensee […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *