Bayreuth … perła Bawarii

maj 30, 2023 | ODKRYWAJ BAWARIĘ, PODRÓŻE

Miasto Wagnera i Wilhelminy

W sercu Bawarii, otoczonej górzystym krajobrazem i malowniczymi dolinami, znajduje się urokliwe miasto Bayreuth. To miejsce o długiej historii, które jest znane przede wszystkim jako kolebka muzyki Richarda Wagnera i siedziba słynnego festiwalu muzycznego. Mimo, iż Bayreuth kojarzy się z Ryszardem Wagnerem, to Wilhelmina gra w tym mieście główne skrzypce.

Kim była Fryderyka Zofia Wilhelmina Pruska?

Wilhelmina to najstarsza córka Fryderyka Wilhelma I, króla Pruskiego i siostra późniejszego Króla Fryderyka II Wielkiego. Uważano ją za jedną z najbardziej utalentowanych i wpływowych kobiet swojego czasu. Była patronką sztuki, literatury i muzyki, wspierała artystów i pisarzy, a także utrzymywała rozległe kontakty z europejskimi intelektualistami. Była również utalentowaną kompozytorką i filozofką. Nie spieszno jej było do ożenku i nie chciała się angażować politycznie, jednak zamieszana w intrygę ucieczki brata ze swoim kochankiem, trafia za karę do Bayreuth i tam w wieku 22 lat zostaje zmuszona przez ojca do zamążpójścia z Margrabią Fryderykiem.

Początkowo ich małżeństwo wydawało się być udane. Niestety doczekali się tylko jednego dziecka, córki Elisabeth Friederike Sophie von Brandenburg Bayreuth. Jednak Wilhelm szybko znudził się żoną i znalazł pocieszenie w ramionach jednej z dam dworu. Wilhelmina zaś oddala się swoim pasjom. Zaczęła rozbudowywać Bayreuth i tworzyć z niego silny ośrodek kulturalny i artystyczny. Dzięki jej działaniom, miasto stało się popularnym celem podróży dla osób zainteresowanych kulturą, historią i sztuką.


Co warto zobaczyć w Bayreuth?

W tym artykule zapraszam Cię na wirtualną podróż po Bayreuth, podczas której odkryjemy najciekawsze zabytki tego malowniczego miejsca.

Opera Margrabiów (Markgräfliches Opernhaus)

Bayreuth jest znane na całym świecie jako ojczyzna festiwalu operowego Richarda Wagnera. Jednak jeszcze przed powstaniem festiwalu, miasto miało swoje własne, wyjątkowe miejsce muzyczne – Operę Margrabiów. Wilhelmina z okazji ślubu swojej jedynej córki, postanowiła wznieść budynek Opery. Budowę rozpoczęto w 1744 roku i trwała zaledwie 4 lata. Sama Wilhelmina, kompozytorka i mecenas sztuki została dyrektorem artystycznym.

Ta niesamowita sala koncertowa zbudowana w stylu rokokowym uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł architektury teatralnej na świecie. Wnętrze wywarło na nas ogromne wrażenie a fakt że wszystko zostało wykonane z drewna i pomalowane tak aby imitowało marmury, wprawiło nas w osłupienie. W 2012 roku Opera została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na zwiedzanie Opery wybraliśmy się na samo otwarcie, na 9.00 rano i to była świetna decyzja, bo Operę mieliśmy tylko dla siebie. Zwiedzanie możliwe jest o każdej pełnej godzinie, z przewodnikiem lub indywidualnie. W cenie biletu jest jeszcze świetne multimedialne muzeum w tym samym budynku na piętrze. Można tam zapoznać się z historią teatru muzycznego w Bayreuth. Muzeum zostało otwarte w maju 2023 roku.


Stary Pałac (Altes Schloss) i ośmioboczna wieża.

W centrum Bayreuth znajduje się Stary Pałac, który zasługuje na uwagę. To średniowieczny zamek, który był siedzibą margrabiów Bayreuth przez wiele lat. Jednak Wilhelmina uważała go już za stary i nieatrakcyjny. Po pożarze w 1753 roku mimo, iż został odbudowany, to Wilhelmina postanowiła wraz z mężem wznieść nowy pałac nieopodal starego. Obecnie w Starym Pałacu mieści się Urząd Skarbowy i jak to mówił nam przewodnik, podatki płaci się tutaj w iście królewskim stylu 😉

Na tyłach pałacu góruje ośmioboczna dzwonnica nazywana “Wieżą Zamkową”. Łączy ona Stary Pałac z kościołem pałacowym. Wnętrze wieży zostało zaprojektowane w bardzo specyficzny sposób. Środkiem poprowadzono wąskie kręte schody a wokół nich wije się szeroka rampa prawie na sama górę. Dawniej można nią było wjechać konno lub wtoczyć na górę armaty. Na wieżę można wejść tylko z przewodnikiem w ramach wycieczki po mieście. Przylegający do wieży kościół pałacowy (Schloss Kirche) jest miejscem pochówku Wilhelminy, jej męża Fryderyka oraz ich jedynej córki.

Nowy Pałac (Neues Schloss)

Jak wcześniej wspominałam po pożarze Starego Pałacu Wilhelmina postanowiła wznieść całkiem Nowy Pałac w innym miejscu. Obecnie miasto Bayreuth dzięki Wilhelminie może pochwalić się pięknym Pałacem w stylu “Bayreuther Rokoko”. Sale pałacowe robią ogromne wrażenie. Każda ma nieco inny charakter, ale wszystkie misternie zdobione. Widzieliśmy salę balową, salę potłuczonych luter, pokój ze złotym sufitem, herbaciarnię… i można tak wymieniać bez końca, ale największe wrażenie robi Palmiarnia. Wchodząc do tej sali poczuliśmy się jak w palmowym gaju. Ściany wyłożone są drewnem orzecha włoskiego a z nich “wyrastają” sztukateryjne pnie palmowe zwieńczone u sufitu złotymi liśćmi.


Pałacyk Włoski

Wilhelmina niestety nie pocieszyła się zbyt długo Nowym Pałacem. Zmarła w 1758 roku, w którym to ukończono budowę pałacu. Fryderyk w obawie o brak męskiego potomka i zagrożony utratą tytułu na rzecz królów pruskich już rok po śmierci Wilhelminy ożenił się z księżniczka Caroliną Sophie, młodszą od niego o 28 lat. W ramach prezentu ślubnego postawił jej Włoski Pałacyk. Budynek początkowo wzniesiony jako odrębny, później połączony został z Nowym Pałacem. Jego wnętrza bardzo się różnią od wnętrz Nowego Pałacu. Każda sala ma swój odmienny pastelowy kolor i zdobiona jest delikatnymi motywami kwiatowymi. Są to iście kobiece, delikatne wnętrza.


Ogrody pałacowe Hofgarten

Na tyłach Nowego Pałacu znajdują się “zielone płuca” miasta Bayreuth, czyli ogrody pałacowe, które mają klasyczny układ ogrodu w stylu barokowym. Park jest podzielony na różne sekcje, z których każda ma swój własny charakter. Znajdują się tam trawniki, alejki, kwiatowe rabaty, fontanny, pomniki i ławki, tworząc przyjazne miejsce do spacerów i odpoczynku. W Hofgarten można podziwiać różnorodność roślin, w tym starodrzew, ale także kwiaty, krzewy i klomby. Ogród jest zaprojektowany tak, aby zapewnić piękne kompozycje przez cały rok, od wiosny po jesień. Wstęp do ogrodów jest darmowy.


Co jeszcze na Starym Mieście ?

Dotychczas opisane zabytki skupiają się wokół Starego Miasta.

Będąc tam warto odnaleźć też kościół miejski pw. Trójcy Świętej (to najstarszy budynek w mieście . Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1194 r.) a tuż obok niego najwęższy a po drugiej stronie kościoła najstarszy dom w Bayreuth. W pobliżu znajdziecie też jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych barokowych bulwarów w Niemczech – Friedrichstraße. Bulwar posiada kompletną i niezmienioną architekturę, co czyni go tak wyjątkowym.


Maisel´s Bier-Erlebnis-Welt

Muzeum Browaru Maisel to kolejny ciekawy punkt na mapie Bawarii. Tu od 4 pokoleń warzy się piwo z miłości do rzemiosła, tradycji i z wielką pasją. W ramach wycieczki dowiecie się jak rzemiosło piwowarskie i pasja do piwa ewaluowały przez pokolenia. Znajdziecie tu zachowane do dziś stare maszyny, sprzęty i narzędzia służące do wyrobu i przechowywania piwa. Na nas ogromne wrażenie zrobiła kolekcja ponad 5500 sztuk szklanek i kufli.

Zwiedzanie muzeum ułatwiają umiejscowione na podłodze gwiazdki, które wskazują nam kierunek zwiedzania i poszczególne stacje, gdzie warto się zatrzymać a dołączona do biletu aplikacja na komórkę dostarcza nam dodatkowych informacji. Jak to zwykle bywa w takich miejscach, zwiedzanie muzeum kończy się degustacją świeżo warzonego piwa, które mamy w ramach biletu wstępu. Na terenie muzeum można tez dobrze zjeść. W restauracji przez duże okno do kuchni można obserwować ekipę przygotowującą dania ze składników pochodzących z regionu. Zasmakować tu można dania kuchni międzynarodowej, takie jak burgery, steki czy szarpana wieprzowina a chleb jest świeżo wypiekany we własnej piekarni. 


Eremitage

Przeglądając informacje w internecie na temat Bayreuth raz czytaliśmy o Starym i Nowym Pałacu w Centrum miasta a innym razem pokazywały nam się zupełnie inne zdjęcia i informacje o Starym i Nowym Pałacu na obrzeżach Bayreuth. Dla Was rozwikłaliśmy wreszcie ta zagadkę. Okazuje się, że i w Centrum jest Stary i Nowy Pałac i Eremitage też mają Stary i Nowy Pałac.

Eremitage to kompleks ogrodowo pałacowy, który miał służyć jako rezydencja letnia i pustelnia dla Margrabiów. To tu szukali ciszy, spokoju od codzienności i zgiełku miasta. Wilhelmina w 1735 roku w ramach prezentu ślubnego dostaje Eremitage wraz ze Starym Pałacem. Niestety budynek ten nie spełnia walorów estetycznych Margrabiny. Postanawia zmodernizować Eremitage zaczynajac od rozbudowy Starego Pałacu (obecnie można go zwiedzić z przewodnikiem). Wtedy też powstaje Dolna Grota i Nowy Pałac z tak zwana Górna Grota.


Nowy Pałac zwany tez Świątynią lSłońca to budynek z podcieniami rozchodzącymi się na boki. Pierwotnie była ona wysadzana kryształami, ale po totalnym zniszczeniu po II wojnie światowej, podczas odbudowy użyto kryształów górskich w połączeniu z czerwonym, niebieskim i żółtym szkłem.

Gdy przekraczacie bramy Eremitage, jesteście witani przez rozległe ogrody, które zapraszają do spacerów i wyciszenia się wśród zieleni. Eremitage w Bayreuth to miejsce, które zaprasza Was do odkrywania piękna i historii. Spacerując po ogrodach, przemierzając korytarze pałacu i podziwiając dzieła sztuki, można poczuć niepowtarzalny klimat przeszłości. Wejście do parku jest darmowe.

Czego nie zdążyliśmy zobaczyć

Będąc przez weekend w Bayreuth nie sposób zobaczyć i odwiedzić wszystkich ważnych i pięknych miejsc.

Wagner i Festspielhaus

Niestety nie starczyło nam czasu, by pochylić się nad wielkim twórcą Wagnerem. Widzieliśmy tylko jego dom i grób, które znajdują się na bokach ogrodów Nowego Pałacu. Chętnie zobaczylibyśmy jeszcze mieszczące się tam muzeum Wagnera i stojącą poza centrum Operę Wagnerowską – Festspielhaus. Opera ta powstała na życzenie samego Wagnera, który początkowo wystawiał swoje dzieła w Operze Margrabiów, jednak tak była dla niego zbyt mała. Obecnie w miesiącach letnich odbywa się tutaj słynny na cały świat Festiwal Wagnerowski. Miejsce można zwiedzać przez cały rok, oprócz właśnie wspomnianych miesięcy letnich. Sam Placido Domingo uznał Festspielhaus w Bayreuth za najlepszą ze wszystkich najwiekszych oper na świecie.


Katakumby Browaru Bayreuther AKTIEN

Nie udało nam się też dostać do Katakumb Browaru Bayreuther AKTIEN. Oprócz Browaru Meisel zwiedzić też można podziemne korytarze zwane katakumbami, w których przechowywano piwo w beczkach. Podczas II wojny światowej katakumby pełniły rolę schronu. Temperatury w katakumbach oscylują w okolicach 10 stopni Celsjusza przez cały rok. Nazwa nie ma nic wspólnego z prawdziwymi katakumbami, ponieważ nie ma żadnych dowodów na to by kiedykolwiek kogoś tam pochowano. Wchodzi się tam tylko z przewodnikiem i trzeba dużo wcześniej zarezerwować miejsce.

Schloss Fantaisie

W pobliskim miasteczku Eckerdorf wznosi się kompleks pałacowy o nazwie Schloss Fantaisie. Fryderyka Zofia jedyna córka Margrabiów odziedziczając ten pałac nadała mu nazwę Fantazja. W budynku obecnie mieście się pierwsze w Niemczech Muzeum Ogrodnictwa, poświęcone historii projektowania ogrodow. Pałac otoczony jest pięknymi ogrodami do których warto zajrzeć.

Gdzie zjeść

Restauracja OSKAR, mieści się w Starym Ratuszu i jest TOP1 na liście restauracji w Bayreuth. Goszcząc w tej restauracji próbowaliśmy typowych dań kuchni frankońskiej. Moje podniebienie skradło danie o nazwie Fränkischer Sauerbraten. To pieczona wołowina w sosie piernikowym z czerwoną kapustą i bayreuthską kluską. Darek natomiast zachwycał się soczystą pieczenią wieprzową w sosie z ciemnego piwa z kluską z Bayreuth i pożywną kapustą kiszoną. Leją tu lokalne piwo z pobliskiego Meisel i dobre winko.


Restauracja EULE, to kolejna bardzo dobra restauracja na Starym Mieście. Mieści się przy ulicy Kirchgasse 8. Pamięta ona czasy Wagnera. Kompozytor przychodził tu na swoje ulubione piwo. Restauracja uważana jest za lokal artystów. Przy odrobinie szczęścia podczas trwającego Festiwalu Wagnerowskiego spotkać można tutaj wiele sław ze świata muzyki poważnej. Podczas kolejnego pobytu w Bayreuth musimy koniecznie tam zajrzeć.

Słynne Bayreuther Bratwurst. Jeśli macie ochotę na zjedzenie czegoś na szybko to miasto zaprasza Was na kiełbaskę w bułce. Spacerując po Starym Mieście spotkać możecie budki, które serwują kiełbaski na ciepło w białej bułeczce z ketchupem lub musztardą.

Informacje praktyczne

Wszystkie ceny biletów i godziny otwarcia zabytków znajdziecie pod tym linkiem.

Jeśli chcecie odwiedzic muzeum piwa Meisel, to najważniejsze informacje znajdziecie TU.

Bardzo dobrym pomysłem jest wizyta w Informacji Turystycznej, która mieści się przy Opernstraße 22, gdzie możecie zakupić bilet łączony na najważniejsze atrakcje. Więcej TUTAJ

Bayreuth to miejsce, w którym historia, kultura i muzyka łączą się w jedno. To miasto pełne niespodzianek i fascynujących zabytków. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, muzyki i piękna, Bayreuth powinno znaleźć się na Twojej liście miejsc do odwiedzenia. Przenieś się w czasie i odkryj magię tego miasta!

Wpis powstał dzięki życzliwości i we współpracy z Bayreuth Tourismus.

******************************************************************************************

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ

0 komentarzy