Berching – urokliwe miasteczko

maj 29, 2020 | ODKRYWAJ BAWARIĘ, PODRÓŻE | 3 Komentarze

Berching to małe historyczne miasteczko do którego lubimy często wracać. To takie nasze miejsce na przewietrzenie głowy, na odmianę rzeczywistości i nacieszenie oczu.

Miasteczko leży nad brzegiem Kanału Main-Donau i na historycznym Kanale Ludwig-Donau-Main. Jest to też miejsce urodzenia słynnego kompozytora Christoph’a Willibald’a Gluck’a.

Średniowieczny Mur

Największą atrakcją Berching jest bez wątpienia średniowieczny mur miejski z czterema bramami, prowadzącymi na Stare Miasto.
Mur został zbudowany w 1465 roku. Ma 13 wież. Do dnia dzisiejszego zachował się prawie w całości. Między Bramą Środkową i Wieżą Prochową można wejść na mury obronne.

Muzeum

Przed Środkową Bramą mijamy Heimat Museum (Lokalne Muzeum) ku czci najważniejszego obywatela miasta: Christoph’a Willibald’a Gluck’a. W muzeum znajduje się wystawa poświęcona kompozytorowi oraz bogata kolekcja rustykalnych mebli.

Pettenkoferplatz – główny plac miasteczka

Na rynku stoją potężne kamienice a wśród nich króluje czerwony budynek z 1689 roku, zbudowany przez rodzinę Pettenkofer, jako przedsiębiorstwo winiarskie. Blisko Bramy Środkowej naszą uwagę zwrócił też niebieski budynek Ratusza. Tracąc się w bocznych uliczkach można natknąć się na stare spichlerze i magazyny.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Obecny wygląd kościoła pochodzi z lat 1755-1760. Został zbudowany na ruinach gotyckiej świątyni. Nas zachwyciły freski na suficie i sztukateria.

Hans Kuffer Park

Urokliwy park nad rzeka Sultz, przy murach historycznej Starówki. Można tu znaleźć kilka wodnych atrakcji czy też usiąść na ławeczkach aby odpocząć.

Atrakcje w okolicy

Opactwo Benedyktyńskie w Plankstetten

Klasztor został założony w 1129 roku przez Hrabiego von Hirschberga. Oprócz pięknego klasztornego kościoła Wniebowstapienia NMP i św. Jana, Benedyktyni prowadzą też własne gospodarstwo ekologiczne, browar, sklep klasztorny z własnymi wyrobami. Mają też bibliotekę i przedszkole.
W ogródku piwnym przy klasztorze można dobrze zjeść i napić się warzonego tutaj piwa.

Zamek Hirschberg

W okolicach Berching znajduje się też zamek Hirschberg. To miejsce o długiej i zróżnicowanej historii, która sięga XII wieku.
Został zbudowany w latach 1760-1764 na ruinach zamku hrabiów von Hirschberg, jako loża myśliwska dla księcia biskupa Eichstätt. Góruje on nad miasteczkiem Beilngries. Obecnie służy jako ośrodek rekolekcyjny i działa pod nazwą „Dom diecezjalny Schloss Hirschberg”.

Te wszystkie miejsca można zobaczyć w ciągu jednego dnia. Są zlokalizowane bardzo blisko siebie. To dobry pomysł na jednodniową wycieczkę.

********************************************************

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️

3 komentarze

 1. Kamila

  Przyjemne zaproszenie do faktycznie urokliwego miasteczka! 🙂

  Odpowiedz
 2. Magdalena

  Zachęciłas, musimy koniecznie tam pojechać ????

  Odpowiedz
 3. Iza

  Piękne, urokliwe miasto. I taki też dokument. Uwielbiam oglądać zdjęcia na tym blogu ????????

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *