W Passau pierwszy raz byliśmy z Darkiem w 2013 roku tuż po powodzi. Była to nasza jedna z pierwszych wycieczek odkąd zamieszkaliśmy w Bawarii. Po 7 latach wróciliśmy do tego pięknego miasta aby pokazać je dziewczynkom.
Passau leży na południu Niemiec tuż przy granicy z Austrią i nazywane jest miastem 3 rzek. Tu przy Starym Mieście spotykają się ze sobą trzy rzeki: Inn, Ilz oraz Dunaj. Dwie z nich, tj. Inn i Ilz wpływają do Dunaju co tworzy niesamowity efekt, gdyż każda z tych rzek ma inny kolor. Woda z Dunaju ma zwykły niebieski kolor. Wody z Ilz mają niemalże czarna barwę, ponieważ ma ona swój początek w Narodowym Parku Lasu Bawarskiego, gdzie woda ma duży kontakt z torfowymi glebami. Natomiast Inn wyznaczający granice Niemiec z Austrią ma kolor zielonkawy ponieważ jest typową rzeką lodowcową, która swój początek bierze w Alpach. Zjawisko łączenia się i mieszania wody najlepiej widać ze wzgórz otaczających miasto.
Punkty widokowe
Stare Miasto Passau jest półwyspem otoczonym rzekami a po obydwu stronach są dość spore wzniesienia, z których rozpościera się panorama na całe Stare Miasto.
Oberhaus
Punktem widokowym od strony Dunaju jest potężny Oberhaus. Tu na terenie muzeum znajduje się wieża widokowa z której rozpościera się cudowna panorama na półwysep Starego Miasta i niezwykłe zjawisko łączenia się 3 rzek. Niestety gdy my byliśmy w lutym sale muzealne i sama wieża były jeszcze zamknięte. Na sam teren Oberhaus można było spokojnie wejść i pospacerować. Tam też znaleźliśmy sporo punktów widokowych. Do Oberhaus można wdrapać się pieszo szlakiem starych murów ale można też podjechać samochodem. Przy samym obiekcie znajduje się dużą restauracja z tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Passau. Na terenie restauracji rodzice znajda też spory plac zabaw dla dzieci.
Sanktuarium Mariahilf
Drugim punktem widokowym jest Sanktuarium górujące nad rzeką Inn. Dotrzecie tam kierując się z pod Katedry na most Mariabrücke w kierunku dzielnicy Innstadt i potem ciagle pod górę. Można też wjechać samochodem pod samo Sanktuarium, gdzie znajduje się bezpłatny parking. Na miejscu zaskoczyła nas cisza i prawie pusty parking, gdzie po drugiej stronie na Starym Mieście przetaczały się tłumy turystów.
Innstadt to najstarsza część miasta, w której historia sięga czasów rzymskich. Są tu pozostałości po rzymskim forcie, które zostały wzniesione dla obrony granicy pomiędzy prowincjami Cesarstwa Rzymskiego. Ta dzielnica nie jest tak wytworna jak samo Stare Miasto Pasawy. W przeszłości była zamieszkiwana głównie przez rzemieślników.
Stare Miasto – co zobaczyć
Zacznijmy do tego, że powodzie to nie jedyny kataklizm, który nawiedza Passau. W XVII wieku podczas potężnego pożaru spłonęło niemalże całe Stare Miasto. Zostało ono potem odbudowane i tak oto budynki w Passau zyskały urok barokowych zabytków.
Katedra św. Stefana
Najważniejszym zabytkiem na półwyspie jest Katedra. Do ocalałej z pożaru części gotyckich murów dobudowano barokową fasadę. Wnętrze Katedry też zyskało barokowy charakter. Podczas naszej wizyty zewnętrzna część jak i wnętrze Katedry było akurat restaurowane ale i tak mimo rusztowań wyrwało nas z butów ???? Nie lada atrakcją są tu największe organy na świecie. Liczą 17 974 piszczałki. Koncerty organowe odbywają się w dni powszednie w południe i czwartki o 19.30 od maja do października. Na koncert organowy należy zakupić bilet. Katedra jest niezaprzeczalnie najważniejszym kościołem w Passau, które zostało zbudowane na fundamentach rzymskiego forum Castra Batava. Już w roku 739 była siedzibą biskupstwa. To biskupi przez wieki sprawowali tu władzę świecka i duchową.
Residenzplatz
Residenzplatz to według mnie najpięknieszy plac na Starym Mieście. Z jednej strony placu widzimy tylną część Katedry, z boku potężny pałac biskupów Neue Residentz, na przeciwko piękne kamienice a pośrodku stoi fontanna Wittelsbach, która została zbudowana w stylu barokowym. Przedstawia ona Maryję na wysokiej środkowej kolumnie. U jej stóp stoją trzy małe aniołki, reprezentujące trzy rzeki Passau: Anioł „Donau” ma we włosach kłosy kukurydzy, Anioł „Ilz” ozdobiony jest perłami, Anioł „Inn” ma na głowie tyrolski kapelusz.
Kościół św. Pawła
Kolejnym zabytkiem sakralnym jest kościół św. Pawła z 1050 roku. Jest to najstarszy kościół parafialny w Passau. Jego wieża jest drugą co do wielkości zaraz po wieży katedralnej. Został on zbudowany dla zwykłych ludzi, ponieważ stojąca niedaleko katedra jako siedziba biskupów miała być zarezerwowana wyłącznie dla duchowieństwa i szlachty.
Kościół św. Mikołaja
To jezuicki kościół z XVII wieku. Tu znajduje się Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Pasawie. Wnętrze ozdobione jest stiukami z 1675-1677. Jest tu też 6 ołtarzy bocznych z 1678 roku, oraz ambona z lat 1720-1725.
Kościół św. Krzyża
To dawne opactwo Benedyktynów. Tu została pochowana w połowie XI wieku Bł. Gizela, Królowa Węgier. Jej małżeństwo w 997 roku z pierwszym królem Węgier, Stefanem I, wyznaczyło początek tysiącletniego związku miedzy narodami niemieckim i węgierskim. Od XIV wieku grób Gizeli cieszy się szczególną czcią wśród węgierskich pielgrzymów, czego dowodem są liczne węgierskie elementy pozostawione przez pielgrzymów, które zauważyliśmy zwiedzając ten kościół.
Ratusz
Tuż nad brzegiem Dunaju znajduje się zespół budynków ratuszowych z okazałych rozmiarów wieżą ratusza, na której umieszczono skalę wskazującą poziom wody podczas powodzi w rożnych latach. W Ratuszu mieści się centrum turystyczne, gdzie można pobrać rożne materiały reklamowe czy wykupić wycieczkę z przewodnikiem. Wówczas pani przebrana w barokowy strój spaceruje z wami po starym mieście pokazując najciekawsze zabytki Passau.
Promenada nad Inn i Schaiblingsturm
Podczas kiedy Stare Miasto od strony Dunaju pokrywa cień, wówczas promenada nad Inn skąpana jest w promieniach słońca. Po środku promenady stoi niewielka wieża Schaiblingsturm, jedna z wizytówek Passau i popularny motyw fotograficzny dla odwiedzających miasto. Wieża ta przez wieki pełniła wiele funkcji, takich jak magazyn, przystań a nawet jako mieszkanie. Dziś należy do Gimnazjum Leopoldinum i tylko klika razy w roku wykorzystywana jest na przykład na seminaria.
Dreiflüsseeck
To miejsce w którym kończy się półwysep Starego Miasta i gdzie łączą się ze sobą trzy rzeki. W tym miejscu Dunaj, Ilz i Inn tworzą niespotykany spektakl przyrodniczy. W cieniu drzew znajdziecie tu niewielki plac zabaw dla dzieci a drugi nieco większy jest przy moście Mariabrücke nad Inn.
Rejs statkiem
Miasto ma o wiele więcej do zaoferowania. Oprócz pięknych zabytków i niecodziennych widoków Passau oferuje też turystom różne rejsy statkiem. W samym Passau można wybrać się w rejs wokół miasta a w dni świąteczne jak Boże Narodzenie czy Sylwester odbyć rejs specjalny. Kursuje tu też wyjątkowy Kryształowy Statek na pokładzie którego zainstalowano około miliona kryształków Svarowskiego . Można wybrać sie także w dłuższa podróż do Linz w Austrii, albo na Wiedeń i Bratysławę. Jest wiele możliwości jednak najbardziej spektakularny wydaje się rejs przez Wiedeń, Bratysławę, Belgrad, Bukareszt, aż do ujścia Dunaju do Morza Czarnego.
Gdzie jedliśmy
Na obiad trafiliśmy do restauracji LÖWEN. BRAUHAUS. PASSAU. Mieści się ona w Ratuszu w samym sercu starego miasta, gdzie polewane jest piwo z lokalnego browaru i można zjeść typowo bawarskie potrawy. Serdecznie polecamy to miejsce.
Na kawę natomiast zapraszamy Was do Cukierni Simon, niedaleko kościoła Św. Pawła, gdzie stworzono “Pączkowe Centrum Szczepień”. Jakie czasy taka pączkarnia. Tu kupując pączka wybierasz nadzienie a pani ogromną strzykawą wstrzykuje w pączka wybraną “smakową szczepionkę” ???? Tu pączki są naprawdę domowe a nadzienie to esencja smaku. Z serca polecam.
W Passau jest wiele do odkrycia. Warto wybrać się tam na cały weekend, ale jeden dzień też pozwoli Wam poznać trochę to miasto. Latem kiedy wszystko się zieleni jest tam jeszcze piękniej.
ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️
0 komentarzy