Höllbachtal… witajcie w „piekle“ ????

lut 1, 2023 | ODKRYWAJ BAWARIĘ, PODRÓŻE | 0 komentarzy

Zabiorę was tym wpisem prosto do piekła w Bawarskim Lesie (Bayerische Wald). 

Hölle to Rezerwat Przyrody w Dolinie Höllbachtal niedaleko Rottenbach. Na miejscu przy parkingu w Postfelden (adres TUTAJ) znaleźliśmy tablicę informacyjną z licznymi szlakami. My zdecydowaliśmy się na szlak okrężny Nr 149 lub RB 03 (drugie oznakowanie). Od parkingu trasa początkowo biegnie pośród łąk aż do dużego znaku z opisem szlaków. Tutaj troszkę się pogubiliśmy, więc warto zapamiętać, ze przy tym znaku trzeba spojrzeć za siebie i skręcić w pole w kierunku drewnianego drogowskazu z napisem Hölle, który pokazuje drogę do “piekła”.

Rezerwat przyrody Hölle to skalista dolina z ogromnymi blokami skalnymi z granitu i gnejsu ułożonymi na sobie. Duże wrażenie robią też spore kamienie i konary pokryte mchem. Tworzą one wrażenie wełnianych miękkich poduszek. Trasa wiedzie przez delikatne wzniesienia i dolinami pomiędzy dużymi kamieniami. Jeden z piękniejszych odcinków wiedzie miedzy ogromnymi granitowymi blokami. Ten odcinek ma około 700 m i wiedzie przez “skalny labirynt” Krajobrazowego Parku Höllbachtal.

Spokojniejszy odcinek zaczyna się przy uroczym mostku. W pewnym momencie dolina poszerza się i docieramy do leśnej polany. Później szlak dalej prowadzi w las. Pamiętaj, by trzymać się swojego numeru szlaku, bo wiele z nich się tutaj przecina. To już ostatni etap. I znów jesteśmy na prostej drodze między łąkami, która prowadzi do parkingu.

Trasa okrężna ma 4,1 km. Nam to trasa zajęła około 2 godzin spokojnego spacerku z przerwami na robienie zdjęć. Zdecydowanie nie nadaje się do pokonania z dziecięcym wózkiem, ale spokojnie można wybrać się tam na spacer z dziećmi.

Hölle po niemiecku to piekło. Czemu oni nazwali taki raj pośród Bawarskiego Lasu piekłem? Podobno kiedyś słyszany był tu przerażający ryk wody, który przedzierał się przez skalne labirynty. Niestety, ingerencja ludzi w naturę (elektrownia wodna) spowodowała, że możemy usłyszeć tu tylko szumiący strumyk a nie diabelski ryk. To jest jedno z tych miejsc na mapie, które powoli znika niszczone przez ludzi.

*************************************************

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *