Königssee – Raj dla oczu, serca i duszy

kwi 16, 2020 | ODKRYWAJ BAWARIĘ, PODRÓŻE | 1 komentarz

Tym razem zabieramy Was nad piękne Bawarskie Jezioro Königssee, znajdujące się w Parku Narodowym Berchtesgaden. Leży ono na południowy wschód od Monachium. Przez jezioro przepływa rzeka Königsseer Ache.

Nawigacja kieruje nas na parking w miejscowości Schönau am Königssee (cena za parking to 5€). Dotarcie do jeziora zajmuje około 10 minut i prowadzi deptakiem, przy którym znajduje się wiele restauracji, sklepików z pamiątkami, bawarskimi strojami i sportowymi akcesoriami.

Nad jeziorem jest przystań, skąd można wypłynąć w rejs. Bilety kupuje się bezpośrednio w kasach przy przystani. Koszt to 16€ dorośli i 8€ dzieci od 6 do 17 lat. Rejs do pierwszego przystanku, czyli Sankt Bartholomä trwa około 30 minut.

Mini koncert z echem w tle

W połowie drogi statek zatrzymuje się i mamy przyjemność wysłuchania na żywo mini koncertu na trąbce. Trębacz wychyla się z łodzi, którą płyniemy a wydobywające się dźwięki odbijają się od skalnych ścian echem powtarzając wygrywaną melodię. Warto przy tej okazji przygotować kilka drobnych euro, aby po koncercie było co wrzucić panu do kapelusza.

Kościół św. Bartłomieja

Wsiadając na statek warto szukać miejsca po prawej stronie przy oknie patrząc w kierunku lądu. Pozwoli nam to podziwiać Kościół świętego Bartłomieja na tle gór, kiedy będziemy dopływać na miejsce. Okno podczas rejsu można swobodnie otwierać i fotografować lub nagrywać.

Docieramy do pierwszego przystanku, którego główną atrakcją jest Kościół św. Bartłomieja (St. Bartholomä). Znajduje się on na półwyspie Hirschau i można do niego dotrzeć tylko statkiem albo decydując się na długą wędrówkę przez góry. W ramach ciekawostki kościół ten był jednym z planów filmowych podczas kręcenia filmu „Poszukiwacze świętej włóczni”.

Na miejscu zaraz po zejściu ze statku wita nas uśmiechnięty pan sprzedający przepyszne kanapki ze świeżutką rybą pochodzącą z jeziora Königssee. Wody tego jeziora uchodzą za najczystsze w Alpach.

Miejsce do którego dopłynęliśmy dostarcza wiele możliwości miłego spędzenia czasu. Kościół Świetego Bartłomieja i okalająca go łąka, na tle gór wyglada niczym scena z bajki.

Możemy zatrzymać się na chwilę, aby zwiedzić samo wnętrze kościoła czy też pospacerować wokół jeziora i zachwycić się przejrzystością i pięknym turkusem wody, a gdy pogoda na to pozwala nawet zamoczyć nasze nogi w lodowatej wodzie. W okresie letnim warto zabrać ze sobą także strój kąpielowy, gdyż istnieje możliwość kąpieli w jeziorze.

Obok kościoła, u stóp góry Watzmann, w dawnej rezydencji myśliwskiej książąt, mieści się bawarska restauracja z ogrodem.

Kaplica Lodowa

My ruszamy dalej szlakiem prowadzącym do Kaplicy Lodowej (Eiskapelle). Szlak nie jest zbyt wymagający. Prowadzi wśród drzew leśną ścieżką. Niestety w marcu zaskoczyła nas w połowie drogi zimowa aura i śnieg po kolana ????. Dziewczynki były zachwycone. Samo przejście do punktu widokowego zajmuje około 40 minut. Stąd jeszcze około 30 minut potrzeba aby dojść do lodowca. My zawróciliśmy z pod kapliczki, gdyż dalsza wędrówka w śniegu była zbyt niebezpieczna dla dzieci. Zapewne wrócimy tu latem aby zobaczyć lodowiec.

Po zejściu ze szlaku zatrzymaliśmy się żeby odpocząć przy uroczym drewnianym domku w okolicy jeziora.

Saletalm

W marcu druga część jeziora jest jeszcze zamarznięta i niestety nie jest nam dane dotrzeć do Saletalm, urokliwego zakątka, skąd podjeść można do kolejnego jeziora Obersee. Mamy zatem powód aby wrócić tu ponownie.
Płyniemy z powrotem upojeni pięknem tej bajkowej krainy do przystani w Schönau am Königssee.

Malerwinkel

Zdradzimy Wam jeszcze na koniec piękne i łatwo dostępne miejsce o którym nie każdy wie. Stając przodem do jeziora lewa ręka wskaże nam drogę w kierunku miejsca gdzie król chodził piechotą (toalety ;)). Idziemy dalej drogą wzdłuż zabudowań, obok chatek i innych budynków stoczni. Po kilku metrach jesteśmy w Parku Narodowym. Idąc dalej docieramy do Kawiarni Cafè Malerwinkel, skąd rozpościera się już pierwszy piękny widok na Königssee z góry. Kontynuujemy nasz spacer do celu, którym jest punkt widokowy zwany Malerwinkel (Zakątek malarzy). Na miejscu czeka na nas kilka ławek na których możemy odpocząć i bajkowy widok na jezioro i kościół Świetego Bartłomieja oddalony o 4 km.

tak 😉 tutaj jest toaleta

Szlak prowadzi dalej w góry ale my wracamy się w kierunku parkingu. Dla dziewczyn był to dzień pełen wrażeń. To miejsce to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę ale i też romantyczną wyprawę we dwoje.

Alpy Bawarskie zachwycają swoją potęgą a Königssee czaruje swoim pięknem. To miejsce do którego warto wracać.

Ciekawe miejsca w okolicy

  • Kolejka linowa na Górę Jenner
  • Herbaciarnia na Kehlsteinie
  • Kopalnia Soli w Berchtesgaden

*******************************************

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️


1 komentarz

  1. Kamila

    Coś pięknego…Dziękuję, za pokazania tego pięknego zakątka świata!

    Odpowiedz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Niemieckie kino i przygodowa trylogia z Bawarią w tle. - Multimama Travel - […] są Königssee i kościół Św. Bartłomieja (St. Bartholomä), o którym więcej w naszym wpisie TUTAJ oraz Walhalla znajdująca się…
  2. Bawarskie jeziora – trip - Multimama Travel - […] Wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najatrakcyjniejsze i o których istnieniu wiemy. Do zacnego grona tych jezior należy dodać…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *