Ratyzbona – miasto, które oddycha historią

sty 14, 2022 | ODKRYWAJ BAWARIĘ, PODRÓŻE | 0 komentarzy

Ratyzbona (Regensburg) to pierwsza stolica Bawarii położona nad rzeką Dunaj. Jest jednym z najstarszych miast w Niemczech. Stare Miasto w Ratyzbonie znajduje się od 2006 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. 

Jak dojechać?

Do Ratyzbony można dojechać pociągiem. Dworzec główny znajduje się blisko Starego Miasta. Wycieczka  samochodem też jest dobrym pomysłem. Zaraz przy Starówce znajduje się wielopoziomowy parking. To wygodna propozycja dla rodzin z dziećmi, ponieważ wychodząc z parkingu stajemy praktycznie na Starym Mieście. Prawie wszystkie zabytki znajdują się w obrębie starego miasta i można do nich dotrzeć pieszo. Istnieje też ciekawa alternatywa dla rodzin z dziećmi i osób starszych, to City Tour, czyli objazdowa wycieczka po starówce. Trwa 45 minut i kosztuje 9€ za osobę dorosłą i 4€ dla dzieci do 14stego roku życia.

W okresie Bożego Narodzenia na wszystkich placach i placykach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe ( Weihnachtsmarkt). Można wtedy spróbować grzanego wina w wersji dla dorosłych i dzieci, bawarskich przysmaków, kupić świąteczne dekoracje a dzieci mogą świetnie bawić się na pięknie zdobionych karuzelach. Klimatu nadaje świąteczna muzyka w tle.

Zabytki, które trzeba koniecznie zobaczyć 

* Katedra Św. Piotra 

W środku zachwycają witraże z lat 1310-1450, które dzięki uniknięciu przez miasto bombardowania zachowały się w oryginalnym stanie oraz imponujące nowoczesne organy zainstalowane w 2009 roku, które są największymi wiszącymi organami świata. Podczas Mszy Św. w. Niedziele i Święta o godz. 10.00 przy akompaniamencie organów śpiewa jeden z najstarszych chłopięcych chórów na świecie Regensburger Domspatzen (Wróble katedry w Ratyzbonie). 

* Kamienny most (Steinerne Brücke)

Według legendy konstruktor mostu założył się z budowniczym katedry św Piotra o to kto pierwszy ukończy budowę. Budowniczy mostu zawarł pakt z diabłem i w zamian za pomoc diabeł miał otrzymać pierwsze trzy dusze, które przejdą po gotowym moście. Most został wybudowany na długo przed katedrą, a sprytny budowniczy przegonił przez most trzy kury. Wściekły diabeł chciał zniszczyć most uderzając w niego. Wg legendy, wgłębienie które jest widoczne na moście to pozostałość po rozwścieczonym diable. 

Idąc mostem od Starówki dochodzimy do XIII-wiecznego szpitala św Katarzyny (St. Katharinenspitalstiftung). Początkowo pomagano tu biednym i chorym, potem przekształcono go w dom opieki dla starszych i samotnych. W tym kompleksie budynków działa także najstarszy miejski browar – Spitalbrauerei. Przy browarze znajduje się restauracja z ogródkiem piwnym, z którego rozpościera się widok na stare miasto.


* Stary Ratusz

Główna część starego ratusza przypada na XIV/XV wiek. Najstarsza jego cześć to wysoka na 55m wieża zbudowana w 1260 roku. W Sali Balowej ratyzbońskiego ratusza od 1594 roku odbywały się zgromadzenia parlamentu Rzeszy. Nie będę Was tu zanudzać historycznymi informacjami. Wszystkiego dowiecie zwiedzając budynek starego ratusza. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 50 minut. Zobaczycie tam między innymi: Salę Rzeszy, prywatne pomieszczenia elektorów i władców, salę sądową, salę tortur i więzienie. 

* Fasada Domu Goliata

Od Ratusza w kierunku Katedry przebiega ulica Goliathstraße, na której można podziwiać fasadę Domu Goliata z 1260 roku. Na fasadzie znajduje się olbrzymi fresk z 1573 roku, przedstawiający walkę Goliata w rzymskiej zbroi z Dawidem.

Siedmiokondygnacyjna wieża uważana jest za jedną z najpiękniejszych patrycjuszowskich wież średniowiecza. Znajduje się w na zachód od Neupfarrplatz, którego wizerunek charakteryzują niezliczone dawne patrycjuszowskie pałace. Wieża Baumburger została zbudowana w 1260 roku na wzór włoski i ma 28 metrów wysokości. Przede wszystkim okrągłymi arkadami i trójdzielnymi wczesnogotyckimi zespołami okiennymi wyróżnia się ona w szczególny sposób na tle innych wież tego typu. Na parterze znajdowała się prywatna kaplica rodziny Baumburgerów. Obecnie w tym lokalu mieści się restauracja „Beim Dampfnudel-Uli”, serwująca starobawarską kuchnię. 

* Baumburger Turm

* Porta Praetoria

Pozostałości po Bramie Porta Praetoria zobaczyć można przy ulicy Unter der Schwibbögen. Z samej bramy wiele już nie pozostało. Tylko dolna cześć wieży i fragment przejścia. Brama została odkryta w 1890 roku w trakcie prac remontowych. Obecnie brama prowadzi na dzieciniec Pałacu Biskupów, na którym znajduje się wejście do skarbca katedralnego. Podczas panowania Marka Aureliusza, na terenie starego miasta Ratyzbona, powstał port warowny Casta Regina. Fort mógł wówczas pomieścić kilka tysięcy legionów. Porta Praetoria jest jedna z czterech fragmentów pozostałości po forcie. 

Fragmenty fortyfikacji znajdziecie:

– na ulicy Adolph-Colping-Strasse. Jest tam fragment murów w ścianie. 

– na ulicy Dr-Martin-Luther-Strasse. Odsłonięty jest duży fragment muru odkryty dopiero w drugiej połowie XX wieku. 

– przy ulicy Dachau-Platz, na terenie parkingu podziemnego, pięknie wyeksponowany fragment murów. Tam też można obejrzeć na monitorach wizualizacje początków fortyfikacji. Polecam!

Porta Praetoria
Fragment murów przy ulicy Dachau-Platz

* Heidplatz

Heidplatz to jeden z najstarszych i najważniejszych placów miasta. W średniowieczu odbywały się na nim turnieje rycerskie. Otoczony jest ze wszystkich stron historycznymi budynkami. Pośrodku placu stoi barokowa fontanna Justitiabrunnen (Fontanna Sprawiedliwości) z 1656 roku, przedstawiająca postać Justycji, personifikacji sprawiedliwości. Najbardziej okazały budynek z czerwona fasada to dawny dom Rodziny Patrycjuszy z XIII wieku. Drugim charakterystycznym budynkiem przy placu jest tzw. Zloty Krzyż. Fasada tego budynku przypomina nieco zamek. Tu mieściła się dawniej znana oberża, w której gościł między innymi Cesarz Karol V. Na placu stoi kompleks Thon-Dittner-Palais, który powstał w XIX wieku, z połączenia dwóch średniowiecznych budynków. Posiada on wewnętrzny budynek z renesansowymi arkadami. 

Złoty Krzyż

* Neupfarrplatz

Na początku XVI wieku znajdowała się tu Dzielnica Żydowska. Była ona miastem w mieście i posiadała własne instytucje. Żydowskie domy połączone były ze sobą mostami i wąskimi przejściami. Obecnie nie ma tu nic szczególnego oprócz kościoła Neupfarrkirche.

* Alte Kapelle

Kościołów, kościółków i kaplic w obrębie Starego Miasta jest multum. Nie będę Wam tu opisywać wszystkich bo byście pouciekali 😉 Na pewno warto zajrzeć do Alte Kapelle, przy barokowym klasztorze Karmelitów. Jest też romański kościół Sw. Jakuba nazwany Kościołem Szkockim. Nazwa nawiązuje do benedyktyńskich mnichów ze Szkocji i Irlandii, którzy na terenie Bawarii zakładali swoje klasztory. 

Alte Kapelle

* Pałac Thurn und Taxis

Na granicy starego miasta, znajduje się pokaźny kompleks pałacowy, w którym dawniej mieścił się klasztor Benedyktynów św. Emmerama. W 1812 roku prawie cały Pałac z wyjątkiem kościoła stał się własnością najbogatszej niemieckiej rodziny Thurn und Taxis, która po dziś dzień zamieszkuje w pałacowych komnatach. Pałac jest jedną z największych rezydencji świata. Zwiedzanie pałacu możliwe jest tylko z przewodnikiem. W pałacu zobaczyć można krużganki, apartamenty, skarbiec, kaplicę oraz stajnię, w której znajduje się kolekcja arystokratycznych powozów, ponoć największa w Europie. Można tez zejść do krypty. Pamiętajmy, ze w pałacu wciąż mieszka rodzina Thurn und Taxis i fotografowanie wnętrz jest zabronione. 

Tego musisz spróbować

Historiche Wurstküche to restauracja, a raczej bar, który setki lat temu służył jako stołówka dla budowniczych mostu. Znajduje się w dole przy moście i nadal serwuje bawarskie przysmaki. Kiełbasa z zasmażaną kapustą i słodką musztardą w bułce to klasyk na Bawarii. Dla spragnionych jest i piwo ;). Kiełbaski  w bułce serwuje się tylko do wysokich stolików na stojąco. Jeśli wolicie zjeść na spokojnie siedząc przy stole, dostajecie kiełbaski na talerzu. Tego koniecznie trzeba  spróbować 😉 

* Walhalla

Tuż za miastem, jakieś 10 km od centrum Ratyzbony, nad rzeka Dunaj góruje Walhalla. Została zbudowana w latach 1830-1842 przez Ludwika I. W kształcie przypomina jedna z greckich świątyń, ponieważ jest wzorowana na Partenonie. W środku znajdują się popiersia sławnych tego świata, jak Marcin Luter, Cesarz Fryderyk II, Mozart, Beethoven, czy Mikołaj Kopernik i wielu innych. Wstęp do samej hali jest płatny, ale na zewnątrz można pospacerować miedzy „greckimi kolumnami” czy usiąść na ogromnych schodach i podziwiać piękne krajobraz ze wstęgą Dunaju. Walhalla była tez jednym z planów filmowych w filmie „Poszukiwacze świętej włóczni”.


Mieszkamy blisko Ratyzbony. Często bywamy na starym mieście. Uwielbiamy tu wracać, spacerować brukowanymi uliczkami, podziwiać romańskie i gotyckie fasady, domy z charakterystycznymi wieżami znanymi z włoskich miast. Zachwycać się wąskimi uliczkami i placami, na których jest mnóstwo różnych barów, restauracji i kawiarni. 

ŚWIETNIE ŻE TU JESTEŚ. MAM NADZIEJĘ, ŻE WPIS CI SIĘ SPODOBAŁ I ZAINSPIROWAŁ DO KOLEJNEJ TWOJEJ PODRÓŻY. JEŚLI CHCESZ MOŻESZ POMÓC W ROZWOJU MOJEGO BLOGA STAWIAJĄC MI WIRTUALNĄ KAWKĘ ☕️

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *